17 Ara 2008

EN ÖNEMLİ ÖZELLİK

Bir kocada olması gereken en önemli özellik? (*)
Havaalanında karşılaştık, ikimiz de ayrı yerlere uçuyorduk.
"Gazeteden takip ediyorum bazen seni" dedi, "Demek sen de evlendin."
"Evet" dedim.
"Kocan?" dedi.
Bekledim arkasından ne gelecek diye.
"Ne iş yapar? Yakışıklı mı? Hoş mu? Kültürlü mü? İyi insan mı? Merhametli mi? Şefkatli mi? İyi sevgili mi? İyi sevişir mi? Seni güldürür mu? Çocuklarına düşkün mü? Düşünceli mi? Nazik mi? Varlıklı mı? İyi baba mı?"
Yok hayır. Bunların hiç biri gelmedi.
"Kocan. Sorumluluk sahibi mi?" dedi.
Acayip şaşırdım.
Yıllardır görmediğim eski bir çocukluk arkadaşımın, evli olduğum erkekle ilgili öğrenmek istediği bu muydu yani?
Hayata dair kulağıma küpe olması gereken çok önemli bir bilgiyi ilk kez duyuyormuşum gibi, "Bir kocada aranacak en önemli şey, sorumluk sahibi olması mı?" dedim.
Sesi biraz yorgun geldi,
"Evet tabii ki" dedi.
"Benim o çok aşık olduğum dünyalar güzeli kocam, asistanına tutuldu. İki çocuğumuz varken, onunla gitmek istediğini söyledi. Dünyanın bir ucuna gitti, Arjantin'e. Aşkını yaşayacak ya, yaşasın ama biz de bir şekilde var olabilelim. Oysa çocukların okul paralarını nasıl ödeyeceğimiz umurunda bile değildi. Ama o, baştan beri böyleydi zaten. Dünyanın en janti, en güzel giyinen, en hoş adamıdır, muazzam dans eder, salon erkeğidir, kolunda gururla taşırsın, bütün kadınların ölerek baktığı biridir, dil bilir, kültürlüdür ama dünyanın en sorumsuz adamıdır. Oraya- buraya taktığı borçlar yüzünden, babamın bana aldığı evi satmak zorunda kaldık. Aynı şekilde arabamı da, meğer vergilerini filan ödememiş. Bunun gibi binlerce şey sayabilirim. Sekiz yılda çöktüm ben. Aile olunca insana, kendisinden çok karısını ve çocuklarını düşünecek adam lazım. Sorumluluk sahibi adam. Gerisi palavra!"


(*) Ayşe Arman'ın yazının orjinali için bkz.

4 yorum:

YALNIZLIK OKULU dedi ki...

gerçekte bir erkekte aranması gereken en önemli özellik sorumluluk buna katılıyorum bir erkek olarak...

Evren dedi ki...

@ Yalnızlık Okulu'na; Ben de öğrendim şunca zamandan sonra. Desteğin senden gelmesi ayrı bir önem taşıyor ayrıca. Sevgiler...

Taylan Sulaoglu dedi ki...

evet, sorumluluk belki de fellik fellik kaçmamızın nedeni bu müesseseden.. ama biraz da başına buyruk olmak veya kendimize ait alanı pek de paylaşmak istememek, ne biliim.. peki, illa "tembel" yaftasını yapıştıracaksanız da kabul etmek zorundayım korkarım :))

Evren dedi ki...

@Taylan'a; öncelikle hoşgeldiniz efenfim. Ne büyük şeref sizi buralarda görmek. Senin blogunu da bir an önce görmek istiyorum. İsim anneliği nedeniyle buna hakkım var sanırım. Tembellik meselesine gelince evet kesinlikle tembel bi okadar da kararsızsın. :))))