21 Ağu 2009

, ,

MEMPHIS, CATFISH, ADAM, KADIN, HAYALLER


Oturdular bardaki kırmızı yüksek taburelere: Sadece ikisi vardı, salaştı bar ve Memphis'in orta yerinde, gece saat ikide; iki beyaz, çok rastlanır bir durum değildi doğrusu. Barmen, ağzında cigar, bir yandan çalan gruba bakıyor, öte yandan elindeki beyaz kumaş parçası ile bardakları kuruluyordu. Barmene seslendi adam: İki burbon...

Adam kadını seyrederken, gözleri anlatmaya başlamıştı kurduğu hayalleri, kadın kendi ritminde salınıyordu ve sanki her hareketi onu adamın hayalininin içine alıyordu. Barmenin gözleri takıldı bir süre sonra ikisine de...

Çalan grup bir parça isteyip istemediklerini sordu: Adam ve kadın aynı anda; Catfish Blue diye bağırdı. Barmen bir kahkaha attı, elindeki bardak az kalsın düşüyordu. Barmen; "grubun en sevdiği parçadır ve ne yazık ki barın kapanış şarkısıdır" dedi gevrek gülüşüyle, adam o zaman 3 kere arka arkaya çalsınlar daha sözlerim bitmedi dedi ve kadının gözlerine bakmaya devam etti.

Barmen o gece ilk defa, onu terk eden Lyam'ı hatırladı. Bir burbon da kendine koydu. Barın ışıklarını iyice kıstı. Adamla kadına, bu gece dedi, bu bar sizindir, siz de benim misafirimsiniz.

O gece, o barda, adam ve kadın, hayaller kurdular ve hayatı yeniden yazdılar, sadece kendileri için değil, onların anlarını yakalayan diğerleri içinde...


Catfish Blue - Toumani Diabate

13 yorum:

UFUK ÇİZGİSİ dedi ki...

Ödüllendirildiniz.:) Ziyaretinizle onurlandırırmısınız.:)
Kurallar size bağlı bu ödülde.

kelebenk dedi ki...

evren'cim bloğumda bir sürpriz var sana.

Evren dedi ki...

teşekkür ederim ufuk çizgisi ve kelebenk daha önce almıştım bu ödülü ve henüz yapmamıştım sizlerle3 olunca farz oldu galiba :)

gereksiz adam dedi ki...

güzelmiş..

pöfff... bende sigara istiyorum..:((

EBRULİ dedi ki...

Kırmızı yüksek taburelere oturdum..Burbonum elimde..Işıkları kıstım..Catfish Blue eşliğinde..misafirin oldum sevgili Evren..Hayaller kurdum,hayatı yeniden yazdım..yüreğine sağlık..

Evren dedi ki...

teşekkürmüş gereksiz adam, içtin mi sigaranı?

Evren dedi ki...

hoşgeldin ebruli, dur ben de alım bir burbon iki lafın belini kıralım akşam akşam :)

özlem dedi ki...

Senin yazdığın adam ve kadın hikayelerini okumaya bayılıyorum Evren'ciğim.

y. dedi ki...

şimdi sabah ,akşam olsun istiyorum hemen hemen...dertleşecek bir arkadaşımı da kattım mı yanıma ,oh yaa,ne güzeldir dostluğun konuşmasız anlaşılma dili.başka bir şey yok şu an ,şimdi istediğim.

ps.tam iki gün...yazı yazmamışsın,merak ettim seni.

Evren dedi ki...

nasıl da mutlu oluyorum bir bilsen özlem, çüünkü ben de en çok adam ve kadın hikayeleri yazmayı seviyorum :)

Evren dedi ki...

oldu mu istediğin bari y., olduysa ne güzel, keyfiniz daim olsun, kahkahanız bol bu gece :)

ps: bazen öyle oluyor işte, çıkmıyor bir tane bile yazı :)

Kora dedi ki...

Catfish Blue mu ? harikasın.

Evren dedi ki...

teşekkür ederim maria dolores, harika olan catfish blue dimi?