15 Eyl 2010

Taş

Kadın, sahilde yürürken ayağına takılan taşı alıp avucuna, tuttu bir süre. Taşa sıcaklığı geçmek üzereydi ki, aniden fırlatıp attı. Taş suda 3 kere sekerek, her vurduğu darpede hareler yarattı. Keyif aldı seyretmekten hareleri kadın... Sonra aniden taş battı.

Yansımasını fark etti suyun yüzeyinde... Seyretti dikkatlice. Hayattan keyif aldıkları da bir çizik atmıştı, sıkılıp üzüldükleri de. Melodisini mırıldandığı şarkının sözleri aklına gelmeyince pek de kafasına takmadı. Ayağa kalktı. Yansımasını suda bıraktı.

Havanın güzelliğine kanıp salınarak yürümeye başlamıştı ki, bir rüzgar esti saçlarını savuran... Umursamadı. Soğudu hava ve karardı gökyüzü. Karardı deniz. Karardı yüzü. Sıkıldı içi. Çok sıkıldı. Çıkarıp içini havaya fırlattı.

Bir gece önce keyfe yattığı düş ne de çabuk kedere bırakmıştı yerini. Aldı düşlerini yüreğinden, söktü tek tek kederinden. Bir yumak yaptı. Önünden geçen kara kediye verdi yumağı. Kedi yumağı oyuncak etti kendine. Oynadı, oyalandı bir süre. Parçaladı yumağı. Ardına bile bakmadan oradan uzaklaştı.

Kadın, yürümeye devam etti. Ayağına bir taş daha takıldı. Aldı eline taşı. Sıcaklığı taşa geçiyordu ki, durup bekledi. Soğudu bedeni, hissetmedi elleri, taş yuvarlandı avucunun içinden. Kadın yığıldı olduğu yere. Avucundan düşen taşa geldi başı. Kanadı... Kanadı... Kanadı...

Acımadı canı, hissetmedi yüreği, bilmedi aklı, duymadı kulağı, ağlamadı yaşı. Güçlü bir dalga parçaladı kadının taşa dönmüş bedenini. Sahilin binbir yerine dağıldı kadın.

***

Sahilde yürüyen bir adam aldı bir taşı eline. Tuttu elinde sımsıkı önce. Sonra savurdu denize doğru. Taş sadece bir kez vurdu denizin yüzeyine. Hareler oluştu yüzeyde. Adam seyretti hareleri... Daldı derinlere. Geçen yıl bu zaman, dedi; kaybetmiştim seni bu sahilde. Bir tekme savurdu havaya, ayağının ucu çarptı bir taşın ortasına, yüreğine oturdu acısı, bir damla gözyaşı düştü o taşın üzerine. Taş oyuldu, göl oldu.


İlk Yayın Tarihi / Haziran 2009

20 yorum:

Mehtap Pasin Gualano dedi ki...

cok farkli, cok ilginc kurgulanmis, sizin dediginiz gibi yurege dokunan oykuler...
Kutlarim...

La Loba dedi ki...

Ne denir ki? Pişmanlık zor. Çok acıtıyor. Aslında hiç geçmiyor.

Evren dedi ki...

teşekkür ederim mehtap, yüreğinden okuyana dokunur ya zaten öyküler...

Evren dedi ki...

pişmanlık la lloba, bazen hayatta kalmak için tutunulan tek daldır. belki de bu yüzdendir bırakmak istemeyişimiz. dilerim öyle olmasın hiç kimse için.

kara kitap dedi ki...

"çıkarıp içimi havaya atmak" istiyorum ben de o kadın gibi.ne güzel yazıyorsun. :) yüreğimdeki kara örgülerden yumak yapsam ona dokunan bir kedi çıkmaz eminim.

aysema dedi ki...

Şiir tadında bir öykü olmuş Sevgili Evren, yüreğine sağlık...

Elif Gizem dedi ki...

Ne derin bir kurgulamadır böyle... Taş herkesten fazla bürünmüş acıya. Bilirim, taş yaşanmışlıklar olup ara ara vurur kıyılarınıza...

EBRULİ dedi ki...

Takıla,düşe,ağlaya,kaybola yürek..Ama her defasında yeniden ,bir öncekinden daha güçlü ,daha dik,daha anlamlı sevdalara gebe yürek.Ete kemiğe bürünsün kaybolan tüm taşlar.HARİKAYDI.Yüreğine sağlık.sevgilerimle..

Modafobik dedi ki...

Bazen sadece acıtır, alışmak gerek..

Evren dedi ki...

bu kadar emin olma kara kitap, bakarsın bir köşe başında bekliyordu seni. hem belli mi olur belki ayrılamz bile yanından, teşekkür ederim.

Evren dedi ki...

teşekkür aysema.

Evren dedi ki...

elif, okuyunca ben de inanamadım. geçen yıl yazdığım bu yazıyı ve ruh halimi hatırlamaya çalıştım. zor olmadı :)

Evren dedi ki...

yürek ebruli her daim şaşırtmak üzere kurgulanmış gibi gelir bana insan bedeninde. yenilenmez derler am yenilenen sevdalara gebedir dediğin gibi. sevgiler...

Evren dedi ki...

belki de sadece unutmak modafobik...

stuven dedi ki...

neye yarar ki akan gözyaşı, parçalanan parçalanmış...

unutmadan
mırıldandığım şarkının sözleri aklıma gelmeyince ben kafama takarım ve rüzgara karşı yürümeyi severim.

Evren dedi ki...

rüzgara sırtına alıp yürümeyi de dene, eminim onu da çok seveceksin stuven. öperim.

Adsız dedi ki...

elinize we yüreğinize sağlık,her gün okuyorum we çok mutlu oluyorum:)leyla

Evren dedi ki...

leyla, sen benim bildiğim leylasın dimi? öyle olmasan da öperim.

Adsız dedi ki...

galiba sizin bildiğinz leyla diilim ama olsun bildiğinz leyla gibiyimdir belki:)hergün keyifle okuyorum,düşünüorum we mutlu oluorum..yeniden elinize sağlık:)

Evren dedi ki...

artık seni de biliyorum leyla ;) öperim. sevgiler...